Teknoloji

Arabasıyla 120 metrelik uçurumdan düştü: iPhone 14 sayesinde kurtuldu!

Bir iPhone 14, Apple’ın uydu üzerinden Acil SOS ve çarpışma algılama teknolojisi sayesinde yine birinin hayatını kurtarmaya yardımcı oldu.

Apple, Los Angeles’ta bir uçurumdan atlayıp 400 fit (120 metre) düşen bir adama, Cuma günü iPhone’unun otomatik SOS uyarıları göndermesinin ardından arama kurtarma ekiplerinin ulaştığını söyledi.

IPHONE 14’ÜN ÇARPIŞMA ALGILAMASI HAYATINI KURTARDI!

Olaydan sonra, arama kurtarma ilk müdahale görevlisi Mike Leum, hafta sonu kurtarma sahneleriyle tweet attı,

“Cuma günü saat 10:51’de, sürücünün iPhone 14 çarpışma algılama sistemi tarafından uçurumun 400 metre yukarısında bir araç olduğu konusunda uyarıldık. Konum Mt Wilson yoluydu. Yerini belirledikten sonra bir LA Co Fire Air Ops helikopterini yönlendirdik. Başından yaralandı.”söz konusu.

Leum, iPhone 14’ü acil servislere bir uyarı göndermeseydi sürücünün ölebilirdi dedi.

Uydu üzerinden Acil SOS, geçen yıl Kasım ayında iPhone 14’e geldi ve cep telefonu servis menzili dışında olsanız bile acil servislerle iletişime geçmenize ve konumunuzu paylaşmanıza olanak tanıyor. Bu hizmet, önümüzdeki iki yıl boyunca iPhone 14 kullanıcıları için ücretsizdir.

APPLE’NİN ÇARPIŞMA ALGILAMA HİZMETİ NASIL ÇALIŞIR?

Çarpışma algılama, iPhone 14 ve Apple Watch 8’de mevcuttur ve bir çarpışmayı algılamak için eksen jiroskopu ve yüksek G-kuvvetli ivmeölçerin yanı sıra GPS ve mikrofonunuzu kullanır (bildirildiğine göre hız treni sürüşlerini araba kazalarıyla karıştırıyor).

Ardından sizi otomatik olarak acil servislere bağlar, konum bilginizi aktarır ve acil durum ekiplerinizi bilgilendirir.

Bu hizmet, iPhone 14’ten birinin kurtarılmasına yardımcı olmak için ilk kullanılışı değil. Acil SOS’un Alaska’da mahsur kalan bir adamın yerini belirlemeye yardımcı olduğu ve Aralık ayında Kaliforniya’da bir otoyol kazasında ilk müdahale ekiplerini uyardığı söyleniyor.

KAYNAK: HABER7

anamurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu