Ekonomi

İlk yerli yeşil hidrojen santrali için imzalar bugün atılıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, tüm dünya gibi Türkiye de hidrojene yönelirken, TÜBİTAK iklim değişikliğine karşı çözüm arayışlarını çok yönlü olarak sürdürüyor.

Bu kapsamda “HYSouth Marmara Hidrojen Vadisi Projesi ve Güney Marmara Hidrojen Sahil Platformu Güdümlü Projesi İmza Töreni” iki değerli projede düğmeye basacak. Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesinde kritik rol oynayan birçok kuruluşun ortaklığıyla İstanbul’da düzenlenecek TEKNOFEST kapsamında Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa da katıldı. Varank ve TÜBİTAK Diğer. Dr. Hasan Mandal katılacak.

Horizon Europe Programı kapsamında desteklenen HYSGüney Marmara, aynı zamanda Türkiye’nin ilk hidrojen vadisidir. Ayrıca bu proje, Türkiye Çerçeve Programları tarihindeki en yüksek Avrupa Birliği katkısına hak kazanarak bir ilke imza atıyor.

Güney Marmara Hidrojen Kıyı Platformu Güdümlü Projesi kapsamında Türkiye’nin ilk en büyük kapasiteli yerli yeşil hidrojen tesisi Bandırma Elektrik Üssü’nde kurulacak. Bu arada dün TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç Yarışlarını izleyen Bakan Varank, TEKNOFEST atölyelerini tüm Türkiye’ye yaygınlaştıracaklarını söyledi.

“Türkiye’de İlk Defa 65 Nanometrelik Çip Üreteceğiz”

Kocaeli’de Çip Üretim Tesisi Yatırımı ve “IDEA Kuluçka” Kuluçka Merkezi Açılış Töreni’nde konuşan Bakan Mustafa Varank, çip sektörünün milli güvenlik açısından kritik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, çip için yeni yol haritalarını birer birer açıkladığını söyledi. Özellikle gelişmiş ülkelerin sanayisi. Varank, “Türkiye’de ilk kez 65 nanometre çip üretmeye başlayacağız” dedi.

aslanapa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu