Haber

İsrail Milli Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, Kıbrıs Rum mevkidaşı ile görüştü

İsrail’de göreve geldiği günden bu yana yaptığı açıklamalarla uluslararası eleştiri toplayan aşırı sağcı Milli Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, yabancı heyet ile ilk görüşmesini Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki (GKRY) Anna ile yaptı. Koukkides-Procopiou.

İsrail Asayiş Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Ben-Gvir, tatil için gittiği Kıbrıs Rum Yönetimi’nde Adalet ve Kamu Sistemi Bakanı Anna Koukkides-Procopiou ile bir araya geldi.

Görüşmede, İsrail’in GKRY’de çıkan orman yangınlarıyla mücadelede takviye kuvvetlerinin ele alındığı bildirildi.

Ben-Gvir, doğal mesajında, Kıbrıs Rum Bakanı ile “güvenlik alanında işbirliği, teröre karşı ortak mücadele” konularını görüştüklerini söyledi.

İsrail siyasetinde aşırı sağdan tırmanan tartışmalı isim: Ben-Gvir

İsrail’de yıl başında kurulan hükümette kolluk kuvvetlerinin sorumlu olduğu Milli Güvenlik Bakanlığı’nı devralan Ben-Gvir, “ırkçılığa tahrik” suçundan 53 iddianame hazırladığı ve bir kez cezaevine girmesiyle biliniyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcilerin şiddet eylemlerini teşvik etmesiyle tanınan Ben-Gvir, daha önce avukatlık yaptığı için Filistinliler tarafından “katillerin avukatı”, “şeytanın avukatı” ve “suçlu” olarak anılıyor. fanatik Yahudilerin terör saldırıları durumunda.

Ben-Gvir, İsrail’in 1998’de terör eylemleri nedeniyle yasakladığı ve ABD’nin terör örgütü olarak tanımladığı ırkçı “Kah Hareketi”nin de eski bir üyesiydi.

İsrail’de çok sayıda görüşü nedeniyle askere alınmayan Ben-Gvir’in kolluk kuvvetlerinin başına atanması ülke içinde ve uluslararası alanda tepki topladı.

İsrail siyasetinde Filistinlilere yönelik ırkçı söylemleriyle tanınan Ben-Gvir, bakanlık koltuğuna oturduğundan beri yabancı resmi bir heyet ile görüşemedi.

Avrupa Birliği İsrail Temsilciliği, Ben-Gvir’in Mayıs ayında düzenlenecek resepsiyona İsrail hükümeti tarafından resmi konuk olarak atanmasının ardından etkinliği iptal etti.

buharkentajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu