Haber

Gaziantep’te depremde hasar gören eserlerde çalışma başlatıldı

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin vurduğu Kahramanmaraş merkezli 11 ilde hasar tespiti sürüyor.

En çok yıkımın yaşandığı illerden biri olan Gaziantep’te binlerce yapının yanı sıra çok sayıda tarihi yapı da yıkıldı.

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, teknik ekiplerle birlikte depremde hasar gören Gaziantep Kalesi, tarihi Şirvani Camii, Karagöz Camii, Karatarla Camii ve hanları ziyaret etti.

Bilim kurulu toplanacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’nin koordine ettiği grup tarafından incelemelerin yapıldığını, 2019’da hasar gören tarihi yapıların onarılması ve güçlendirilmesi kararı alınacağını söyledi. Bilim kurulu ile deprem yarın oluşturulacak.

Tarihi binaların restorasyonlarının eksiksiz ve kısa sürede tamamlanacağını belirten Fatma Şahin, şunları söyledi:

“Bugün gördüğümüz hanların, hamamların, müzelerin, tarihi mekanların ve çarşıların ihtiyaç duyduğu restorasyonları hızlandırmamız gerekiyor. Bilimin, tarihin ve kültürün ışığında şifalandıracağız. Bu büyük felaketi ve darlığı hep birlikte varlığa çevireceğiz”

“Tarihi eserleri en kısa sürede güçlendireceğiz”

Gaziantep Valisi Davut Gül, depremde hasar gören tarihi binalar için ayrı bir çalışma yapılacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Depremde hasar gören eserlerimiz olduğu gibi devam eden ve depremde hasar görmeyen projelerimiz de var. Bu eserler şehre kazandırılarak vatandaşlarımızın ve hemşehrilerimizin hizmetine sunulacak.

Gaziantep’in kültür varlıklarının korunması tüm şehrin sorunu. Bu açıdan uyum değerlidir. Bilim kurulunun çalışmaları ile tarihi eserleri en kısa sürede güçlendireceğiz.”

haber-resadiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu